
Krátkodobý zisk vs. udržitelná firma aneb co je v zájmu vedení firmy?
Často se říká, že “firmy nemohou být udržitelné, protože sledují pouze svůj krátkodobý zisk. Až budou sledovat také něco jiného než zisky, mohou se teprve stát udržitelnými.”
Kurz jsme představili na konferenci 22. května v eventovém prostoru Node 5. Akci jsme uspořádali s cílem blíže o tomto projektu informovat zájemce o vzdělávání v oblasti ESG. Mezi ně se řadí absolventi úvodní verze kurzu Certified Sustainability Manager i noví adepti z řad manažerů českých firem. Pozvánku dostali také lektoři, kteří v kurzu vystupují v roli přednášejících. Velmi nás potěšilo, že jich na akci dorazilo hned 13. Další odborníci promluvili formou video vizitky, kterou nahráli při natáčení svých přednášek.
Dvou a půl hodinovou konferenci moderovala Lenka Heuerová, která měla přípravu kurzu i konference na starost. Na úvod krátce představila partnery kurzu; GB Sustainability Audit Kft. v Maďarsku a SOLVED s.r.o. na Slovensku. Poté nastínila strukturu a náplň kurzu, která zahrnuje vzdělávání v šesti oblastech průmyslu – energetika, stavebnictví, potravinářství, doprava a mobilita, chemický průmysl a místní správa.
Za každý modul vystoupil jeden nebo více přítomných lektorů a stručně jej okomentovali. Někteří zdůrazňovali důležitost ESG v daném oboru, zatímco jiní upozornili na klíčové momenty svých přednášek. Vážíme si i toho, že lektoři vyzdvihli kvalitu programu. Například Marie Petrová (Místní Agenda 21) z modulu Místní správa ocenila vysokou úroveň kurzu: „Jsem velice ráda, že jsem měla možnost stát se součástí tohoto projektu. Je komplexní, jde do hloubky a Fair Venture tím ohromně přispívá vzdělávání o ESG v Česku.“
Po krátké přestávce provedla účastníky projektová manažerka Milada Karasová vzdělávací platformou GBA (Green Business Academy), na které je kurz provozován. Poté se slova ujal Dan Heuer a poukázal na komplexnost nabídky Fair Venture a Impact Metrics, která na vzdělávání v ESG přirozeně navazuje. Po skončení oficiální části konference měli účastníci možnost prohlédnout a vyzkoušet si rozhraní digitální kalkulačky uhlíkové stopy. Odbornou asistenci měl na starost Pavel Záleský, ESG konzultant Impact Metrics. Současně s tím proběhl závěrečný networking s drobným občerstvením od Biopekárny Zemanka.
Dohromady obsahuje online kurz více než 50 hodin vzdělávacího materiálu. Díky grantu od Evropské unie je v současné době zcela zdarma. Registrovat se můžete na našich stránkách.
Nestihli jste nebo nemohli se akce zúčastnit? Zveme vás na závěrečnou konferenci k projektu Open Day do Bratislavy. Setkáte se s některými z odborníků našeho kurzu z Česka, Slovenska i Maďarska a budete mít šanci sdílet, diskutovat a čerpat inspiraci. Kurz SSM vznikal souběžně i v Maďarsku a na Slovensku. Do jeho přípravy se dohromady zapojilo 150 lektorů.
Akce 22. května se zúčastnili tito lektoři:
Často se říká, že “firmy nemohou být udržitelné, protože sledují pouze svůj krátkodobý zisk. Až budou sledovat také něco jiného než zisky, mohou se teprve stát udržitelnými.”
Cílem mnoha firem je vydat nefinanční report. Tím to však nekončí. Dále by měla následovat řada aktivit na využití jeho potenciálu. Na to se často zapomíná, a to je velká škoda.
Mnoho firem dnes hledá recept na překonání ekonomické krize, která doprovází pandemii koronaviru. Organizace, které se řídí principy udržitelnosti, opět ukázaly, že mají schopnost poradit si se…