Se společností Zentiva spolupracujeme od roku 2021. Kořeny této české farmaceutické společnosti sahají více než 530 let zpět – k malé lékárně U Černého orla, která dodnes existuje v srdci Prahy, kde sídlí i centrála společnosti. V roce 2020 se Zentiva stala součástí portfolia amerického investora, jehož strategie kladla velký důraz na ESG.
Zentiva si stanovila ambiciózní cíl – dosáhnout uhlíkové neutrality ve Scope 1 a Scope 2 do roku 2030. Později se zavázala k vědecky podloženým cílům SBTi, které představují mezinárodně uznávaný standard pro snižování emisí. Původní cíl tak nyní nahrazuje ještě ambicióznější závazek SBTi, který posouvá její aktivity na vyšší úroveň – s důrazem na efektivní realizaci jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.
„V Zentivě věříme, že každá maličkost může mít velký dopad. Už dnes podnikáme kroky k udržitelnější budoucnosti, aby si i příští generace mohly užívat života naplno, stejně jako my.“
– Steffen Saltofte, CEO Zentivy
Navrhli jsme plán konkrétních aktivit k dosažení uhlíkové neutrality
Jak ale takové uhlíkové neutrality dosáhnout? To je otázka, se kterou se Zentiva potýkala a se kterou se na nás obrátili. Je jednoduché si stanovit cíl, ale mnohem těžší si představit samotné řešení a konkrétní aktivity k němu vedoucí.
Pro Zentivu jsme vytvořili tzv. „Carbon Roadmap 2030“ – tedy plán uhlíkové neutrality, který stanovil konkrétní kroky, časový a finanční plán, jak uhlíkové neutrality dosáhnout. To pomohlo se Zentivě v dané problematice lépe zorientovat a převést cíle do konkrétních kroků. Společně jsme tedy definovali jednotlivé milníky a postupy, které firmě umožnily efektivně řídit své emise CO₂ a postupně snižovat svou uhlíkovou stopu.
Co vše jsme pro Zentivu připravili?
- Nastavili jsme nezbytné cíle pro snižování uhlíkové stopy
- Zpracovali jsme finanční náročnost jednotlivých aktivit
- Navrhli jsme časové rámce a konkrétní kroky, které musí Zentiva realizovat v rámci svých průmyslových provozů v České republice, Rumunsku a Indii
Na základě této roadmapy jsme společně nastavili konkrétní aktivity napříč těmito lokalitami, které zohledňují potřeby každé země a zároveň přispívají k dosažení celkového cíle.
Jaká konkrétní opatření jsme navrhli?
- Zvýšení efektivity v jejich výrobních aktivitách
- Postupné snížení závislosti na plynu
- Zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů s důrazem na solární a větrnou energii
- Investice do modernizace budov a vybavení
S jakými výzvami jsme se potýkali?
Při řešení projektu jsme čelili několika zásadním výzvám. První z nich představovala různorodost dat mezi pobočkami v různých lokalitách. To znamenalo potřebu sjednotit data a zajistit konzistentní sběr napříč celou firmou.
Druhou významnou výzvou byla nutnost přizpůsobit se dlouhodobému investičnímu horizontu, který je pro firmy jako Zentiva typický. Plánování investic zde probíhá v horizontu několika let, což významně ovlivňuje komplexitu celého procesu a vyžaduje pečlivé strategické uvažování.
Jak Zentiva snižuje emise?
A jak vypadala realizace vytvořené strategie udržitelnosti? Zentivě se podařilo za poslední tři roky výrazně snížit emise díky jasně definovanému plánu, který důsledně realizuje. V rámci Scope 1 došlo k více než 20% snížení emisí, mimo jiné i díky tomu, že se podařilo snížit spotřebu zemního plynu o 46 %. Ve Scope 2 se emise dostaly na nulovou úroveň díky využití obnovitelných energií ve všech pobočkách. A letos se Zentivě poprvé podařilo shromáždit data i z dodavatelského řetězce do Scope 3.
Obr. 1 – Procentuální snížení emisí ve Scope 1 za období 2021–2024
Obr. 2 – Procentuální snížení spotřeby zemního plynu za poslední 3 roky
A co stojí za těmito úspěchy? Klíčem bylo zaměření se na efektivní řízení v těchto tří oblastech: energetiku, vodní hospodářství a nakládání s odpady. A výsledky mluví samy za sebe.
Energetická efektivita
Obr. 3 – Podíl spotřebovávané energie ve výrobě
Elektrická energie, ať už z obnovitelných nebo neobnovitelných zdrojů, tvoří v Zentivě celkem 63 % veškeré spotřebované energie – jde tedy o nejvýznamnější položku, a proto jsme se se Zentivou zaměřili na zefektivnění právě této oblasti.
V pražské pobočce Zentivy byly v roce 2023 znovu projednány smlouvy na dodávky tepla s cílem zajistit dodávky bez emisí a doplnit je obnovitelnou elektrickou energií. Tyto kroky výrazně snížily emise ve Scope 2. Kromě toho byla dokončena instalace „Prague Solar Campus“ – jde o jednu z největších střešních fotovoltaických instalací v České republice o rozloze více než 5 000 m². Díky této investici se Zentivě podařilo zvýšit vlastní výrobu obnovitelné energie celkem o 12 %.
V rumunských výrobních závodech Zentiva investovala do modernizace infrastruktury, včetně instalace systému rekuperace tepla z odpadní páry. Rovněž byl zaveden nový kotel s pokročilou technologií rekuperace tepla, což vedlo k významnému snížení emisí ve Scope 1.
V indickém provozu byl podíl obnovitelné elektřiny navýšen na 60 % celkové spotřeby elektrické energie.
A jak si Zentiva poradila i v ostatních oblastech? Dočtete se v jejím nejnovějším reportu udržitelnosti.
A co nastane dál?
Naše spolupráce tady rozhodně nekončí – jde o kontinuální proces, nyní se postupně zaměřujeme na zpřesňování výpočtů a nastavování cílů tak, aby je mohl verifikovat i SBTi.
Shrnutí spolupráce
Spolupráce se Zentivou je ukázkovým příkladem toho, že udržitelnost může být racionálním byznysovým projektem, který vede k větší efektivitě a snížení dlouhodobých nákladů. Díky komplexnímu přístupu zahrnujícímu vytvoření „Carbon Roadmap 2030“ a implementaci konkrétních opatření, se Zentiva dostala o krok blíže k jejímu cíli – dosažení uhlíkové neutrality ve Scope 1 a Scope 2 do roku 2030.
Výsledky dosažené již v roce 2023 potvrzují, že promyšlené investice do obnovitelných zdrojů, energetické efektivity a modernizace infrastruktury mohou přinést nejen výrazné snížení emisí, ale i vyšší provozní efektivitu. Zentiva tímto přístupem nejen naplňuje své závazky vůči ESG, ale zároveň nastavuje standard pro odpovědné podnikání v oblasti farmaceutického průmyslu. Závazky v oblasti udržitelnosti nejsou tedy jen výzvou, ale i příležitostí k růstu a inovacím, a je inspirací pro další firmy, které chtějí přispět k udržitelnější budoucnosti.
Chcete i vy posunout svou firmu blíže k odpovědné budoucnosti?
Pomáháme firmám, jako je Zentiva, knihkupectví Martinus, Centropen, Heureka nebo Kofola, dosáhnout jejich ESG závazků a stát se lídry v udržitelnosti. Poskytujeme služby od analýzy dvojí materiality, výpočet uhlíkové stopy po ESG report, strategii udržitelnosti a komunikaci. Řešení vždy přizpůsobíme vašim individuálním potřebám.
Pokud hledáte partnera, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti udržitelnosti a podpoří váš růst, jsme tu pro vás. 👉 Kontaktujte nás ještě dnes.