
Jaká je role manažera udržitelnosti?
Stále častěji se ve firmách objevuje pozice manažera/manažerky udržitelnosti neboli sustainability managera. Jaká by měla být jeho náplň práce, přínosy, odpovědnosti a zapojení do struktury firmy?…
Poslanecká sněmovna ČR právě schválila klíčovou změnu: povinnost zveřejňovat zprávu o udržitelnosti se od roku 2025 bude týkat jen firem s více než 1 000 zaměstnanci. Zprávu tak nakonec nebude muset vypracovat tolik firem, jak se původně očekávalo – změna přináší úlevu především středně velkým podnikům. Na české úrovni je to tedy oficiální – návrh teď putuje do Senátu a k prezidentovi. Je však vysoce pravděpodobné, že změna skutečně vstoupí v platnost.
Od roku 2025 se bude povinnost podávat zprávu o udržitelnosti týkat už jen firem s více než 1 000 zaměstnanci, přičemž ostatní zákonná kritéria zůstávají věcně zachována, i když došlo k drobnému zpřesnění jejich formulace.
To znamená, že reportovat budou muset pouze firmy, které mají nad 1000 zaměstnanců a zároveň:
Změna se vztahuje už na účetní období začínající 1. ledna 2025 – firmy, které se na reporting připravovaly v domnění, že budou muset zveřejnit zprávu v roce 2026 za rok 2025, se této povinnosti nově vyhnou, pokud nesplní nově zvýšený limit zaměstnanců. Dosavadní znění zákona, které se bude měnit, naleznete zde.
Na evropské úrovni ale stále panuje nejistota, jestli se povinnost ESG reportingu skutečně odloží v rámci tzv. Omnibus balíčku. Nedávno začala totiž EU ombudsmanka zkoumat stížnosti některých neziskových organizací, dle kterých je jednání EU komise v rámci Omnibus balíčku problematické.
Změna prahu pro povinný ESG reporting podle CSRD přináší mnoha firmám úlevu, ale neměla by být chápána jako signál k úplnému ústupu od udržitelnosti, protože:
Jedno je jisté – s udržitelností se dá začít již hned bez ohledu na legislativu – srozumitelně, efektivně a přitom strategicky.
Stále častěji se ve firmách objevuje pozice manažera/manažerky udržitelnosti neboli sustainability managera. Jaká by měla být jeho náplň práce, přínosy, odpovědnosti a zapojení do struktury firmy?…
Jak vypadají naše ESG workshopy v praxi? Nedávno jsme měli příležitost uspořádat workshop na téma „Jak využít příležitosti a zvládnout požadavky ESG“ pro tým Ahrend
Velké firmy musejí od letošního roku zveřejňovat informace o svých aktivitách v souladu s EU taxonomií podle čtyř nových environmentálních cílů. Reportování dle taxonomie firmám přináší příležitost…