
Jaká je role manažera udržitelnosti?
Stále častěji se ve firmách objevuje pozice manažera/manažerky udržitelnosti neboli sustainability managera. Jaká by měla být jeho náplň práce, přínosy, odpovědnosti a zapojení do struktury firmy?…
Se společností Zentiva spolupracujeme od roku 2021. Kořeny této české farmaceutické společnosti sahají více než 530 let zpět – k malé lékárně U Černého orla, která dodnes existuje v srdci Prahy, kde sídlí i centrála společnosti. V roce 2020 se Zentiva stala součástí portfolia amerického investora, jehož strategie kladla velký důraz na ESG.
Zentiva si stanovila ambiciózní cíl – dosáhnout uhlíkové neutrality ve Scope 1 a Scope 2 do roku 2030. Později se zavázala k vědecky podloženým cílům SBTi, které představují mezinárodně uznávaný standard pro snižování emisí. Původní cíl tak nyní nahrazuje ještě ambicióznější závazek SBTi, který posouvá její aktivity na vyšší úroveň – s důrazem na efektivní realizaci jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.
„V Zentivě věříme, že každá maličkost může mít velký dopad. Už dnes podnikáme kroky k udržitelnější budoucnosti, aby si i příští generace mohly užívat života naplno, stejně jako my.“
– Steffen Saltofte, CEO Zentivy
Jak ale takové uhlíkové neutrality dosáhnout? To je otázka, se kterou se Zentiva potýkala a se kterou se na nás obrátili. Je jednoduché si stanovit cíl, ale mnohem těžší si představit samotné řešení a konkrétní aktivity k němu vedoucí.
Pro Zentivu jsme vytvořili tzv. „Carbon Roadmap 2030“ – tedy plán uhlíkové neutrality, který stanovil konkrétní kroky, časový a finanční plán, jak uhlíkové neutrality dosáhnout. To pomohlo se Zentivě v dané problematice lépe zorientovat a převést cíle do konkrétních kroků. Společně jsme tedy definovali jednotlivé milníky a postupy, které firmě umožnily efektivně řídit své emise CO₂ a postupně snižovat svou uhlíkovou stopu.
Co vše jsme pro Zentivu připravili?
Na základě této roadmapy jsme společně nastavili konkrétní aktivity napříč těmito lokalitami, které zohledňují potřeby každé země a zároveň přispívají k dosažení celkového cíle.
Jaká konkrétní opatření jsme navrhli?
Při řešení projektu jsme čelili několika zásadním výzvám. První z nich představovala různorodost dat mezi pobočkami v různých lokalitách. To znamenalo potřebu sjednotit data a zajistit konzistentní sběr napříč celou firmou.
Druhou významnou výzvou byla nutnost přizpůsobit se dlouhodobému investičnímu horizontu, který je pro firmy jako Zentiva typický. Plánování investic zde probíhá v horizontu několika let, což významně ovlivňuje komplexitu celého procesu a vyžaduje pečlivé strategické uvažování.
A jak vypadala realizace vytvořené strategie udržitelnosti? Zentivě se podařilo za poslední tři roky výrazně snížit emise díky jasně definovanému plánu, který důsledně realizuje. V rámci Scope 1 došlo k více než 20% snížení emisí, mimo jiné i díky tomu, že se podařilo snížit spotřebu zemního plynu o 46 %. Ve Scope 2 se emise dostaly na nulovou úroveň díky využití obnovitelných energií ve všech pobočkách. A letos se Zentivě poprvé podařilo shromáždit data i z dodavatelského řetězce do Scope 3.
Obr. 1 – Procentuální snížení emisí ve Scope 1 za období 2021–2024
Obr. 2 – Procentuální snížení spotřeby zemního plynu za poslední 3 roky
A co stojí za těmito úspěchy? Klíčem bylo zaměření se na efektivní řízení v těchto tří oblastech: energetiku, vodní hospodářství a nakládání s odpady. A výsledky mluví samy za sebe.
Energetická efektivita
Obr. 3 – Podíl spotřebovávané energie ve výrobě
Elektrická energie, ať už z obnovitelných nebo neobnovitelných zdrojů, tvoří v Zentivě celkem 63 % veškeré spotřebované energie – jde tedy o nejvýznamnější položku, a proto jsme se se Zentivou zaměřili na zefektivnění právě této oblasti.
V pražské pobočce Zentivy byly v roce 2023 znovu projednány smlouvy na dodávky tepla s cílem zajistit dodávky bez emisí a doplnit je obnovitelnou elektrickou energií. Tyto kroky výrazně snížily emise ve Scope 2. Kromě toho byla dokončena instalace „Prague Solar Campus“ – jde o jednu z největších střešních fotovoltaických instalací v České republice o rozloze více než 5 000 m². Díky této investici se Zentivě podařilo zvýšit vlastní výrobu obnovitelné energie celkem o 12 %.
V rumunských výrobních závodech Zentiva investovala do modernizace infrastruktury, včetně instalace systému rekuperace tepla z odpadní páry. Rovněž byl zaveden nový kotel s pokročilou technologií rekuperace tepla, což vedlo k významnému snížení emisí ve Scope 1.
V indickém provozu byl podíl obnovitelné elektřiny navýšen na 60 % celkové spotřeby elektrické energie.
A jak si Zentiva poradila i v ostatních oblastech? Dočtete se v jejím nejnovějším reportu udržitelnosti.
Naše spolupráce tady rozhodně nekončí – jde o kontinuální proces, nyní se postupně zaměřujeme na zpřesňování výpočtů a nastavování cílů tak, aby je mohl verifikovat i SBTi.
Spolupráce se Zentivou je ukázkovým příkladem toho, že udržitelnost může být racionálním byznysovým projektem, který vede k větší efektivitě a snížení dlouhodobých nákladů. Díky komplexnímu přístupu zahrnujícímu vytvoření „Carbon Roadmap 2030“ a implementaci konkrétních opatření, se Zentiva dostala o krok blíže k jejímu cíli – dosažení uhlíkové neutrality ve Scope 1 a Scope 2 do roku 2030.
Výsledky dosažené již v roce 2023 potvrzují, že promyšlené investice do obnovitelných zdrojů, energetické efektivity a modernizace infrastruktury mohou přinést nejen výrazné snížení emisí, ale i vyšší provozní efektivitu. Zentiva tímto přístupem nejen naplňuje své závazky vůči ESG, ale zároveň nastavuje standard pro odpovědné podnikání v oblasti farmaceutického průmyslu. Závazky v oblasti udržitelnosti nejsou tedy jen výzvou, ale i příležitostí k růstu a inovacím, a je inspirací pro další firmy, které chtějí přispět k udržitelnější budoucnosti.
Pomáháme firmám, jako je Zentiva, knihkupectví Martinus, Centropen, Heureka nebo Kofola, dosáhnout jejich ESG závazků a stát se lídry v udržitelnosti. Poskytujeme služby od analýzy dvojí materiality, výpočet uhlíkové stopy po ESG report, strategii udržitelnosti a komunikaci. Řešení vždy přizpůsobíme vašim individuálním potřebám.
Pokud hledáte partnera, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti udržitelnosti a podpoří váš růst, jsme tu pro vás. 👉 Kontaktujte nás ještě dnes.
Stále častěji se ve firmách objevuje pozice manažera/manažerky udržitelnosti neboli sustainability managera. Jaká by měla být jeho náplň práce, přínosy, odpovědnosti a zapojení do struktury firmy?…
Často se říká, že “firmy nemohou být udržitelné, protože sledují pouze svůj krátkodobý zisk. Až budou sledovat také něco jiného než zisky, mohou se teprve stát udržitelnými.”
Data od dodavatelů budete potřebovat jen v několika málo případech. V článku vám popíšeme několik oblastí, kde můžete data od dodavatelů potřebovat a také návod na to, jak je získat.