V některých firmách novinka, v jiných zaběhnutá pracovní pozice. Manažer udržitelnosti se postupně stává nepostradatelnou součástí společností. Reaguje na přibývající legislativní podmínky, řídí ESG a posouvá firmu správným směrem. Poprvé jsme se náplní práce ESG manažera věnovali v článku Jaká je role manažera udržitelnosti. Dnes vám představíme další dvě kompetence, které tato pozice obnáší.
Interní komunikace udržitelnosti
ESG se věnují firmy z různých důvodů – legislativní povinnost, požadavek od odběratele, ambice snížit výrobní náklady atd. Podobně rozdílné jsou i postoje k němu. Mnoho lidí má z firemní odpovědnosti a udržitelnosti obecně negativní pocity (nedůvěra v myšlenku konceptu, předpokládaná časová a finanční náročnost, množství byrokracie, …). Pro správné fungování firmy je důležité, aby všechny její složky (nebo alespoň co nejvíce z nich) “jely na stejné vlně“. Tedy aby byla udržitelnost vnímaná pozitivně nejen ve vedení, ale i u zaměstnanců. V takovou chvíli vystupuje ESG manažer v roli ambasadora udržitelnosti. Jeho náplní je vysvětlovat kroky směrem k větší firemní odpovědnosti, a zároveň pro tuto myšlenku nadchnout i ostatní oddělení ve firmě. Tedy spolupracovat na dosažení cíle nebo alespoň o udržitelnosti vytvořit pozitivní obrázek.
S vedením ruku v ruce
Druhá důležitá role je spolupráce s vedením. ESG se promítá do strategického vedení firmy. Proto by vedení nemělo veškerou agendu spojenou s ESG automaticky přesunout na ESG manažera. Obě role mají jiné vědomosti a dovednosti. Spolupráce může být tedy velice efektivní. Mohou spolu nalézt rizika spojená se změnou klimatu, která by mohla ohrozit byznys nebo nastavit cíle pro různé aspekty udržitelnosti. (Možná se zavázali k uhlíkové neutralitě…) Vedení by mělo být přítomno i procesu tvorby ESG reportu. Nedělá dobrotu, když se s jeho obsahem vedení seznamuje při čtení finální verze.
Potřeba reportingu převládá
Přestože tyto dvě role jsou pro firmu důležité, v současné době hledají firmy ESG manažera zpravidla z jednoho hlavního důvodu: ESG reporting. Legislativa nebo například dodavatelé požadují po firmách minimálně výpočet uhlíkové stopy, po těch větších už i ESG report. Letos a příští rok budou manažeři udržitelnosti provádět analýzu dvojí materiality. V roce 2026 by měli začít plnit cíle, které si jako firma ke zvýšení udržitelnosti stanovila.
Pokud se povinnost reportingu týká i vaší firmy a nevíte kudy kam, ozvěte se nám. Rády vám s jakoukoliv částí ESG reportingu pomůžeme nebo poradíme.
dan.heuer@fairventure.cz